Kerpe ‘de Balık Zamanı – Erdinç Turunç

 

Not : Fotoğraf temsilidir, balık restoranı Erish Apart Hotel hizmeti değildir.

Şirin kasabamızın başlıca nimetlerinden bir tanesidir balık. Hele yaz aylarında balık bulmak daha değerlidir, müdavimleri için. Kerpe denizinin eli çok açıktır bu konuda. Edebiyle isteyen kimseyi kırmaz, verir ona istediğini. Mayıs ayında başlar burada olta balıkçılığı. Büyük teknelerle (Gırgır) yapılan avcılığa karşıyımdır zaten. Doğal yaşamı sevdiğimden olsa gerek.. En azından (Türkiye geneli için konuşuyorum) bunların plansız ve yeteri kadar denetlenmediğine inanıyorum. Tamam herkesin balık yemeye ihtiyacı var ama önce koruyalım çoğaltalım sonra elbet soframıza getirilecektir bu güzellikler..

Kerpe’ye sadece balık tutmaya gelebilirsiniz yada gelmişken bu muhteşem duyguyu yaşayabilirsiniz. Gelirken oltanızı da getirmenize gerek yok. Balıkçı kasabası olarak Kerpe; haliyle her çeşit alet-ekipmanı hizmetinize sunar. Ben aynı zamanda amatör bir balık sevdalısıyım. En büyük hobidir benim için Kartalkaya’dan olta salmak. Deneyen bilir, harika bir duygudur bu..

Yorgun musunuz, stres var mı, hasta mısınız, negatif enerjimi yüklüsünüz? Hiç durmayın atlayın gelin buraya. Çaparinizle beraber tüm olumsuzlukları atarsınız denize. Kartalkaya o kadar güzeldir ki bu iş için, sanırsınız ki orayı birileri bu hale getirdi. Hayır öyle değil, burası tamamen doğanın bize hediyesidir. İster kayalıklardan, ister küçük teknenizle biraz açıktan atarsınız oltalarınızı, isterseniz küçük bir taka kiralayıp onunla açılırsınız. Ben anlamam derseniz; size rehberlik edecek yerel halktan olsun, işletmecilerden olsun, muhakkak birileri vardır..

Mevsimine göre; istavrit, kalkan, zargana, lüfer, palamut, kefal, mezgit, torik, tekir, uskumru bulabileceğiniz başlıca balıklardır. Tabi her biri için ayrı ekipmanlar ve tutma teknikleri vardır. Tuttuğunuz ilk balığın kuyruğunu ısırın, adettendir. Bir dahaki oltanız daha dolu çıkar.

İster tuttuğunuz yerde pişirin balıklarınızı, isterseniz etrafınızdaki kamplarda, restoranlarda veya otellerde pişirsinler sizin yerinize. Şirin kasabamız balık konusunda üstaddır. Kendi sahilinden çıkan balıkları yerel ve genel lezzetlerle birleştirip günün her saati sunar sizlere. Artık karar sizin; balığınızı kayalıklarda, otelde yada restoranda yanında ister bir kadeh rakıyla, isterseniz köyden gelmiş bir bardak kızılcık suyuyla beraber yersiniz…

Sevgiyle kalın..

Alıntı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.