Kerpe Tarihçesi

Kerpe İlkçağ Bithynia’sının bir limanı olup Kefken Adası’nın yaklaşık 8 km. güney batısındadır.

Tarihi M. Ö. beşinci yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Eski ismi Kalpe olup, Helen dilinde çanak, çömlek, testi, küp anlamına gelmektedir. Kalpe adı ilk kez, (İ.Ö.) 400 ‘de ünlü Onbinler’in buraya gelmesiyle, Xenophon’un Anabasis’inde anılır.

İran seferinin dönüşünde, Onbinler, Sinop’tan gemilerle Ereğli’ye gelmişler ve burada üçe bölünmüşlerdi. 4500 kişilik birinci bölüm, Ereğli’lilerden kiralanan gemilerle yola koyulmuş, baskın yapıp tüm çevreyi talan etmek için Kalpe Limanı’na çıkmıştır. Ama işler umulduğu gibi gitmez ve Bithynia’lılar düşmanı öldürür, geri kalanları tepeye sıkıştırarak kuşatmaya alır. Ordunun diğer bölümünün geldiğini haber alan Bithynia’lılar kuşatmayı kaldırarak geri çekilir. Kalpe Limanında birleşen üç grup ölülerini gömer ve tümülüs yaparlar. Xenophon kurban ciğeri falında başkomutanlığın ona hayırlı olmayacağını öğrendiği için, başkomutanlığı Neon’a bırakır. Yörede birkaç gün konakladıktan sonra yiyeceğin tükenmesi nedeniyle çapul akınlarına başlarlar. İranlı Satrap Phrnabazos’un atlıları, bir akıncı koluna saldırır ve 500’den fazla asker öldürür. Aynı akşam Bithynia’lılar da, Kalpe Limanı’nda, yarımadada konaklamış olan ordunun ileri karakollarına saldırırlar, birçok askeri öldürürler. Ertesi gün, ordu çapul akınını toplu olarak yürütmek amacıyla kentin iç bölümlerine köylere uzanır. Orada da Pharnabazos’un gönderdiği ; Spithridates ve Rhathines komutasındaki satraplık ordusu görülür. Ancak savaşı Onbinler kazanır.

Bitinya Krallığı’nın ardından Stratejik konumu nedeniyle Roma, Bizans dönemlerinde yerleşim devam etmiştir.

Yine Roma, Bizans, Ceneviz dönemlerinde gemilerinin uğrağı haline gelenmiştir.

Osmanlı döneminde İstanbul’un odun, kömür, tomruk gibi ihtiyaçlarını Kerpe sağlamıştır.

Günümüzde Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, batı karadeniz kıyısında küçük bir yerleşim alanıdır.

Eskiden pek bilinmeyen Kerpe, tanıyanların kıskançlıkla kendilerine sakladıkları bir yerdi. Yıllarca, eletriksiz, susuz hatta yolsuz olmasına rağmen tutkunları tarafından vazgeçilemeyen bir yerleşim yeriydi.

Günümüzde, özellikle son bir kaç yıldır bu sorunlar ortadan kalkmış, belde modern bir görünüm ve altyapıya kavuşmuştur.

Çevre bölgelerden başta olmak üzere Türkiyenin bir çok yerinden Kerpe’ye olan talep çok daha artmıştır.

İşte Kerpe Erish Apart beldenin modern yüzüne yakışır şekilde bir yapıyla müşterilerine hizmet vermiş ve ISO 9001 belge sahibi olmaya hak kazanmıştır..

Tesisimizde sizleri de görmekten memnun oluruz..
Buyrun bekleriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.