Bu Günkü Kerpe – Aygül Karaçanak

 

Kerpe, İstanbul’a 150 km uzaklıkta yer alan, harika bir denize sahip, çam ağaçlarıyla dolu bir ormana sahip olan muhteşem bir tatil kasabasıdır. Aslında Kerpe’nin asıl güzelliği hafta içi daha çok hissedilmektedir. Cuma akşamından itibaren Pazartesi sabahına kadar çok fazla bir doluluk yaşanmakta, tüm pansiyonlar dolmaktadır. Özellikle son iki senedir Kerpe Diem’de cuma akşamları canlı müzik gecesi yapılmakta ve inanılmaz güzel şarkılarla, misafirlerin de coşkulu katılımlarıyla gece son bulmaktadır. Kerpe’nin o muhteşem denizine girmek için, günü birlik gelenler daha çok büyük kumsalı tercih etmekte, yerli halkı ise daha küçük olan küçük kumsalı yada Diem’in önündeki kumsalı tercih etmektedir. Özellikle hafta sonları gelen günü birlikçi gençlerin çoğu ise mavi kayalardan atlamayı tercih etmekte ama sonuç bazen vahim bir şekilde de bitebilmektedir. Özellikle birbirine gösteriş yapmak ve genç kızlara hava atmak isteyen genç delikanlıların atlamaları sonucu yaralanmalar ve ölümler olabilmektedir.

Kerpede yerli halkın ve dışarıdan gelen insanların rahatça alışverişlerini yapabileceği çeşitli marketler ve Şok bulunmaktadır. Bakkalı, kasabı, fırını, pansiyon ve otelleriyle turizmde kendine bir yer edinmeye çalışmaktdır Kerpe. Yerli halk çarşamba günleri, Kerpe’ye 15 km uzaklıkta bulunan Kandıra’ya pazara gitmektedir. Ben, İstanbulda öyle büyük bir pazarın olduğunu sanmıyorum, özellikle Kandıralı kadınlar bahçelerinde yetiştirdikleri sebze ve meyveleri burada satmaktadırlar. Kandıra’nın yoğurdu ve özellikle Kandıra peyniri yenilmeye değer lezzettedir. Yolu bu pazara düşenlere rahatlıkla tavsiye edebilirim. Kerpe’ye kalmaya gelenlere, yine Kerpe’ye 10 km uzaklıkta olan Kefken’i, Cebeci’ yi, Kumcağız’ı gezmelerini söyleyebilirim.

Geçmişteki ile günümüzdeki Kerpe ‘yi karşılaştırırsanız, geçen yıllar içinde ne kadar çok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Aslında değişim gerekli, biz insanlar da sürekli bir değişim ve gelişim içindeyiz. Zannediyorum ki, Kerpe de bu değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Sevgili Kerpe tutkunları yeni Kerpe ile ilgili yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Hepinize güzel bir yaz geçirmenizi diliyorum.Sevgiyle kalın…

Alıntıdır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.